Plus

  • Author: Vários
  • Narrator: Vários
  • Publisher: Podcast
  • Duration: 14:38:28
  • More information

Informações:

Synopsis

Aktuální dní v irích souvislostech. Domácí i svtové události. Rozhovory, komentáe, reportáe, diskuse.

Episodes

  • Týden Plus: Výběr událostí posledních sedmi dnů připravila Lubica Bergmanová

    12/04/2025 Duration: 23min
  • Historie Plus: Ženy na politickém poli středověku? Zakládaly kláštery i vystupovaly na podporu reformačních hnutí

    12/04/2025 Duration: 25min

    Důkazem toho, že i 10. století v českých zemích nabízelo patřičně urozeným ženám prostor pro jistou seberealizaci, může být postava Mlady Přemyslovny.

  • Knížky Plus: U příležitosti 220. výročí narození Hanse Christiana Andersena vyšel v češtině  úplně první kompletní soubor jeho pohádek a p&#x

    12/04/2025 Duration: 24min

    V recenzní části se mimo jiné podíváme na knihu Kristus jde na sever od Jiřího Šestáka o markomanské královně Fritigil, která vládla na českém území ještě v předkřesťanském období. A na řadu přijde i pravidelná soutěž. Moderuje Karolína Koubová.

  • Mezi námi: Magazín o národnostních menšinách v Česku Alena Kovářová mluvila s Bělorusem Dzianisem Lameikou, velkým milovníkem rádia, který vlastní unikátn&#

    12/04/2025 Duration: 23min

    Jannis Moras natočil rozhovor s ředitelem nápojového koncernu Kofola, Řekem Jannisem Samarasem. Jana Šustová se zabývala životem a dílem maďarského výtvarníka a hudebníka, Attile Gála. Připravila Tajana Mančalová, moderuje Tomáš Pilát.

  • Názory a argumenty: Karel Hvížďala: Jak vyjednávat s Putinem

    12/04/2025 Duration: 03min

    „Evropa je slabá, protože je demokratická. Je slabá, protože všechna rozhodnutí se odehrávají na úrovni Evropské unie a k tomu je potřeba hodně času,“ to jsou slova bývalého francouzského prezidenta Francois Hollande, která řekl reportérům německého týdeníku Die Zeit.

  • Názory a argumenty: Luboš Palata: Američané vyklízejí základnu u Rzeszowa. Polsko se na USA už nemůže spolehnout

    12/04/2025 Duration: 03min

    Není to jen tak nějaká základna ani jen tak nějaké letiště. Letecký a dopravní hub u polského Rzeszowa je doslova srdcem vojenské pomoci Západu Ukrajině.

  • Názory a argumenty: Týden očima Petra Schwarze: Málo dětí, Trumpův kolotoč a epidemie na slovenský způsob

    12/04/2025 Duration: 05min

    Statistici oznámili, že na našem území se v loňském roce narodilo něco přes 84 tisíc dětí, nejméně od roku 1795, kdy úřady začaly toto číslo evidovat. Ve srovnání s předešlým rokem opět výrazně ubylo sňatků, naopak stoupl počet rozvodů, kterých bylo téměř polovina počtu svateb.

  • Reportáže zahraničních zpravodajů: Podíváme se pod ruce těm nejlepším řezníkům na světovém šampionátu

    12/04/2025 Duration: 23min

    Seznámíme se s vědecko-fantastickým příběhem slovenského autora, který je starší než fikce Julese Verna. Necháme si ukázat, jakými buginami vybavují Češi ukrajinské síly. A připomeneme si konec občanské války ve Spojených státech, který přišel před 160 lety.

  • Názory a argumenty: Libor Dvořák: Propad cen ropy a ruské ekonomické perspektivy

    12/04/2025 Duration: 02min

    Špatné zprávy pro Rusko přicházejí ze světových trhů s energetickými surovinami: cena ropy značky Brent poklesla asi o pětinu – pod 60 USD za barel. Pro ruskou ropu Urals to automaticky znamenalo pokles pod 50 USD za barel. Pro Rusko je zlé, že to ještě nemusí být konec a že světový trh na tomto poli se noří do naprosté nejistoty.

  • Svět ve 20 minutách: Etnograf: Putinismus je v Rusku povrchní, lidé jsou bezmocní

    12/04/2025 Duration: 22min

    Britský etnograf Jeremy Morris jezdí do Kalužské oblasti jihozápadně od Moskvy už více než čtvrt století. Psal o ní už ve své první knize o dělnických komunitách v Rusku po rozpadu Sovětského svazu. Region figuruje i v Morrisově nejnovější publikaci s názvem Každodenní politika v Rusku. Jde o rozsáhlou studii o reakci ruské společnosti na plnohodnotnou ruskou invazi na Ukrajinu. Rozhovor s Morrisem přináší nezávislý ruský deník Moscow Times.

  • Kultura Plus: Co má společného americký jazz 20. let minulého století a česká architektura funkcionalismu?

    12/04/2025 Duration: 25min

    I na to nabízí odpověď dnešní týdeník, který vás pozve na novinku pražského Divadla ABC "Neboj bejby, to je jazz!", ve které uslyšíte autora inscenace Ondřeje Havelku s orchestrem Melody Makers. Nabídneme ale také reportáž z výstav v Liberci, nebo Českém Krumlově a rozhovor s německým hercem Franzem Rogowskim. Kulturními událostmi těchto dní vás provede Michaela Vetešková.

  • Názory a argumenty: Poslechněte si všechny sobotní komentáře s Patricií Polanskou

    12/04/2025 Duration: 24min

    Co dělá s ruskou ekonomikou propad cen ropy; Američané vyklízejí klíčovou základnu východní Evropy. Polsko se na USA už nemůže spolehnout; Jak vyjednávat s Putinem

  • Osobnost Plus: Müller z Pastoral Brothers: Musíme se naučit žít v nejistotě

    12/04/2025 Duration: 26min

    Jako učitel etiky, terapeut v zácviku i evangelický farář z dua Pastoral Brothers se Karel Müller řídí zásadou Poznej sám sebe a pomáhej druhým. Sám sebe stále ještě poznává a rád by vyrazil do Negevské pouště v Izraeli, aby v tom pokračoval. To si slíbil v roce 2021 s tím, že vyrazí, až bude svět zase normální. A stále ještě nevyrazil. „Stav světa je dnes trochu úzkostný, ale důležité je hledět s odvahou a nenechat se úzkostí přeprat,“ hodnotí Müller pro Český rozhlas Plus.

  • Laboratoř: Vědci našli genetickou zbraň na pomoc zahrádkářům

    12/04/2025 Duration: 25min

    Najdete-li zakrslá rajčata nebo jiné plodiny se žloutnoucími listy, častou příčinou je virus mozaiky okurek. Badatelé z Halle úspěšně vyzkoušeli nový způsob boje proti němu. Budoucí lék založili na rozbíjení molekul virové RNA.

  • Hovory: Pokud Trump zavede cla, bude všechno dražší, myslí si majitelka firmy s vířivkami

    11/04/2025 Duration: 22min

    „Propagaci vířivek paradoxně prospěla covidová pandemie, která všechny donutila myslet víc na sebe. V té době tu byl obrovský boom, dokonce v celé Evropě. Do té doby byl největší trh hlavně v Americe. V Evropě jsme stále na začátku – vždy se něco stane, přijdou krize a pak mají lidé pocit, že musejí šetřit,“ říká Kateřina Kadlecová, místopředsedkyně Asociace českého průmyslového designu a majitelka firmy USSPA.

  • Archiv Plus: Scenárista Jan Procházka se stal obětí normalizace

    11/04/2025 Duration: 22min

    Přes třicet filmů, které zůstaly po spisovateli a scenáristovi Janu Procházkovi, patří k tomu nejlepšímu v československé kinematografii. Nejvíc ho proslavila spolupráce s režisérem Karlem Kachyňou. Z jejich dílny vyšly například filmy Ať žije republika (1965), Kočár do Vídně (1966), Noc nevěsty (1967) a Ucho (1970). Pak ale Procházka musel barrandovská studia opustit a zemřel dřív, než dosáhl tvůrčího vrcholu. V Archivu Plus připomene jeho osud Martina Sedláková.

  • Hlavní zprávy - rozhovory a komentáře: Odpolední publicistika: Jednání Witkoffa a Putina. Slintavka na Slovensku. Geriatrická péče v Česku

    11/04/2025 Duration: 19min

    Kam může posunout jednání o míru páteční setkání Vladimira Putina s Trumpovým zmocněncem Stevem Witkoffem? Slovensko už zlikvidovalo chovy napadené slintavkou a kulhavkou. Jaký chystá postup proti neregistrovaným chovům a těm, kteří nedodržují nařízená opatření? A proč je v Česku málo dostupná domácí geriatrická péče?

  • Dvacet minut Radiožurnálu: Marek: Každý politik by už měl mít už na stole ekonomický plán, aby se po volbách neztrácel čas

    11/04/2025 Duration: 23min

    Jaké ekonomické úkoly a výzvy bude mít před sebou příští vláda bez ohledu na to, kdo ji bude sestavovat? „Na prvním místě je to především slabý hospodářský růst. Pokud se podíváme na výkon v posledních dvou, třech letech, je evidentní, že je potřeba něco změnit,“ říká v pořadu Dvacet minut Radiožurnálu David Marek, hlavní ekonom Deloitte a donedávna ekonomický poradce prezidenta republiky.

  • Interview Plus: Špicar: Měli bychom do Evropy vrátit výrobu léků a zbraní

    11/04/2025 Duration: 25min

    Americký prezident Donald Trump na 90 dnů pozastavil vysoká cla, která předtím uvalil na většinu zemí světa. „Stále doufáme, že se podaří dohodnout výsledek, který nebude znamenat dramatické zvýšení cel, protože by k němu pravděpodobně došlo oboustranně. To by poškodilo obě strany Atlantiku,“ upozorňuje viceprezident Svazu průmyslu a dopravy Radek Špicar pro Český rozhlas Plus.

  • Názory a argumenty: Lída Rakušanová: Trumpova celní strategie má logiku

    11/04/2025 Duration: 03min

    Naprosto nečekaně, z hodiny na hodinu, vyhlásil Donald Trump na tři měsíce desetiprocentní celní příměří se zbytkem světa kromě Číny. Svůj náhlý obrat připsal americký prezident na vrub svým věrným, kteří prý začali „tak trochu vybočovat z řady, byli maličko rozčilení a měli trošinku strach. A omluvně dodal, že „člověk musí být flexibilní“.

page 1 from 3